Co to jest Raspberry Pi?

Raspberry Pi jest (nie)zwykłym komputerem. Może to wydać się niektórym dość nieprawdopodobne, ale po podłączeniu klawiatury i myszy oraz zainstalowaniu niezbędnego oprogramowania może on pełnić dokładnie takie funkcje jak nasz komputer domowy. Nie będzie on oczywiście demonem prędkości, jednak w zupełności wystarczy do sprawdzenia oraz wysłania poczty elektronicznej, obsługi dokumentów, przeglądania internetu czy oglądania filmów.

Komputer ten został stworzony z myślą o edukacji – na małej płytce można było uruchomić środowisko programistyczne i tworzyć aplikacje, a także wykorzystując porty GPIO podłączać rozmaite układy, budując nawet bardziej zaawansowane projekty elektroniczne.

Płytka bardzo szybko zyskała popularność, przede wszystkim ze względu na cenę, która nie przekraczała 35$ (wersja bez złącza Ethernet 25$). Użytkownicy szybko przekonali się, że pomimo niewielkich rozmiarów, Raspberry może służyć do wielu zastosowań, gdzie chyba najpopularniejszym okazało się domowe centrum rozrywki, gdzie płytka służyła za odtwarzacz multimediów. Błyskawicznie zaczęły pojawiać się dedykowane programy oraz rozszerzenia ułatwiające konfigurację komputera.

Aktualnie mamy już 3 wydanie płytki, które pomimo wciąż niewielkich rozmiarów stało się dużo wydajniejsze niż pierwsze wersje, a w internecie co chwilę pojawiają się nowe sposoby wykorzystania naszego Raspberry.